AUTOMATICKÉ ZŘÍZENÍ DATOVÉ SCHRÁNKY PODNIKATELŮM I MNOHA OBČANŮM OD 1. 1. 2023

Věřím, že spousta z vás živnostníků už Datovou schránku má a používá, stejně jako jako já. Žádná papírová lejstra, žádné chození po úřadech. Datová schránka funguje v České republice již od roku 2009. Pro ty, kteří se jí dodnes vyhýbali, nastane brzy den D.


Stát chce změnou zákona přimět občany, aby více používali datové schránky, jejichž prostřednictvím komunikují s úřady elektronicky. Povinně budou zavedeny pro všechny držitele živnostenského oprávnění a všechny podnikatele v takzvaných svobodných profesích, ale také spolky a společenství vlastníků bytů.

Ale POZOR, automatické zřízení datové schránky se nebude týkat jen podnikatelů, ale i OBČANŮ využívajících občanku s aktivovaným elektronickým čipem, bankovní identitu, NIA ID, či čipovou kartu pro vytvoření kvalifikovaného elektronického podpisu. Podle stejného předpisu se změny dočkají i ti, kteří si přes internet zjišťují například stav svého řidičského bodového konta nebo využijí jinou elektronickou službu státu.

Nepodnikající fyzická osoba bude moci požádat ministerstvo vnitra o znepřístupnění datové schránky, a to prostřednictvím klientského portálu datových schránek.

Na zřízení datových schránek má úřad tři měsíce. Zřizování tedy bude probíhat od začátku ledna do konce března 2023.

 Kdo se bojí desetidenní lhůty, po které se bere doručený dokument do vaší DS jako přijatý i když jste se do své DS nepřihlásili, doporučuje se nastavení notifikace do e-mailu (zdarma) anebo SMS na mobilní telefon.

Krásný den přeje Eliška.

V.A.E.

Pokud uvítáte mou pomoc s Vaší administrativou, ,,účetnictvím", sociálními sítěmi nebo webovými stránkami, jsem tu pro Vás

Brzy se Vám ozvu a pustíme se do práce.