PRACOVNÍ MÍSTO SOBĚ NA MÍRU

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuOSVČ

PODCAST

Patříte k těm, kteří neustále brblají na své zaměstnání a svého zaměstnavatele? Tak už toho nechte a konečně začněte být aktivním tvůrcem svého života. Brblání přece nikam nepovede a náš čas na tomto světě neuvěřitelně běží. Proberte se, dokud je ještě čas.

Takže – Nebuď ,,srab“ a ukaž co umíš. Vytvoř si pracovní místo sobě na míru.

V minulém příspěvku jsem zmínila, že v případě, že nemáte větší finanční ,,polštář“ na rozjezd svého podnikání, je finančně výhodnější začít jako OSVČ – vedlejší.

Na založení živnosti není vůbec nic složitého. Pokud jste starší 18-ti let, jste způsobilý k právním úkonům a trestně bezúhonný, můžete se do toho pustit.

Předem si projděte Seznam oborů činností na živnost volnou, řemeslnou, vázanou nebo koncesovanou a ujasněte si obory podnikání, které odpovídají vašemu podnikatelskému plánu. Volné živnosti najdete v Příloze č. 4 živnostenského zákona. Řemeslné živnosti najdete v Příloze č. 1. Vázané živnosti v Příloze č. 2. A koncesované živnosti najdete v Příloze č.3 živnostenského zákona.

Pokud vám v založení živnosti nebrání stanovené podmínky na vzdělání či praxi nebo dozor, tak hurá sláva. A když už máte tedy jasno v tom, od kdy, co a kde chcete dělat a zda chcete být plátce nebo neplátce DPH, můžete přistoupit k dalšímu kroku.

Přijde mi fajn např. varianta, že si stáhnete z webových stránek Ministerstva průmyslu a obchodu Jednotný registrační formulář. Předvyplníte si ho a zajdete s ním na vaši pobočku Živnostenského úřadu, kde s referentkou případně ještě doladíte některé nejasnosti a obory podnikání, tak abyste mohli dělat to, co opravdu chcete. Nechte si oznámení o vzniku vaší živnosti odeslat referentkou živnostenského úřadu hromadně na zdravotní pojišťovnu, okresní správu sociálního zabezpečení a finanční úřad. Nebudete tak muset následně tyto instituce obíhat sami. Založení živnosti Vás bude stát správní poplatek 1 000,-.

Následně počkáte na přidělení vašeho Identifikačního čísla, případně Daňového identifikačního čísla a už můžete vystavovat své první faktury.

Pro jistotu si můžete za pár dní zavolat na zdravotní pojišťovnu, Okresní správu sociálního zabezpečení a Finanční úřad, zda hlášení z Živnostenského úřadu proběhlo úspěšně a vše máte v pořádku.

Tak co ……. Už pracujete na svém Podnikatelském plánu?

Dejte mi vědět. Moc se na ně těším a ráda Vás v tom podpořím.

V.A.E.

Pokud uvítáte mou pomoc s Vaší administrativou, ,,účetnictvím", sociálními sítěmi nebo webovými stránkami, jsem tu pro Vás

Brzy se Vám ozvu a pustíme se do práce.