Co je BSN.
Pokud se chystáte za studiem nebo za prací do Nizozemí, dříve či později narazíte na pojem BSN. Je to v podstatě ekvivalent našeho rodného čísla.
Bez BSN si nevyřídíte zdravotní pojištění, zaměstnání, podnikání ani DigiD (ekvivalent naší E-identity), někdy ani bankovní učet a spoustu dalších věcí. Proto je vyřízení BSN (burgerservicenummer) jedna z prvních věcí, kterou migranti řeší.
Platnost BSN je neomezená. Vaše BSN zůstává platné i když se z Nizozemí zase odstěhujete. Unikátní číslo BSN je s Vámi spojené navždy, stejně jako rodné číslo. Nikomu dalšímu už nebude nikdy přiřazeno.
Čas od času mi přijde dotaz od českého OSVČ, který získal zakázku na území Nizozemí, zda si musí vyřídit BSN. Odpověď je – NE, nemusí. Český OSVČ totiž jede do Nizozemí jen na služební cestu. Jede vykonávat svou samostatnou výdělečnou činnost, registrovanou v České republice, za hranice ČR na základě objednávky jeho služeb ze zahraničí. Na důkaz toho, by měl mít u sebe tzv. Formulář A1, který prokazuje, že působí na území Nizozemí jako zahraniční podnikatel a i nadále podléhá českému sociálnímu systému.
Kde zažádat o BSN.
O BSN můžete požádat ať už jedete do Nizozemí na krátkou dobu (max. 4 měsíce) tedy jako nerezident a nebo delší dobu, s registrací na adrese, jako rezident.
Jako nerezident je třeba se objednat na některou z 19-ti měst, které mají kancelář pro registraci do RNI (registrace nerezidentů). Jedná se o města – Alkmaar, Almelo, Amsterdam, Breda, Den Haag, Doetinchem, Eindhoven, Goes, Groningen, Heerlen, Leeuwarden, Leiden, Nijmegen, Rotterdam, Terneuzen, Utrecht, Venlo, Westland a Zwolle. Kontakt na jednotlivé úřady najdete – zde.
Je možné, že nejbližší úřad, který si vyberete pro schůzku kvůli BSN, bude mít hodně dlouhou objednací lhůtu. Pokud se tak stane, tak Vám doporučuji si zavolat na úřady dalších měst s RNI a zeptat se na jejich délku objednací lhůty a případně se objednat na jiném úřadě. Jako nerezident nejste vázáni konkrétním městem. Mě se stalo, že délka na prvním volaném úřadě byla několik měsíců. Nakonec jsem se objednala u třetího volaného úřadu. Může platit, že v menších městech mají kratší čekací lhůty. Proto se nebojte zavolat na více míst a zeptat se.
Na schůzku na úřadě si s sebou vezměte platný doklad totožnosti, tedy občanský průkaz nebo cestovní pas a vyplněný registrační formulář, který si stáhnete – zde. Je k dispozici v 15-ti jazycích. V Českém jazyce ne, ale ve Slovenštině ano.
Pokud se chystáte žít v Nizozemí déle než 4 měsíce, musíte se zaregistrovat jako rezident v Městské databázi osobní záznamů (BRP – Basisregistratie Personen). Ta se nachází na každém Gemeente (městský úřad). Najdete si tedy své Gemeente, podle adresy Vašeho bydliště v NL.
K registraci na Gemeente jako rezident je ale potřeba mít povolení k registraci na adrese, kde budete žít. Může to být nájemní smlouva (kupní smlouva) a nebo s Vámi může jít na schůzku majitel bytu/domu nebo pronajímatel bytu/domu, který udělí souhlas s Vaší registrací na adrese a mějte sebou souhlasné prohlášení majitele/pronajímatele. Každý byt či dům v NL má stanovený maximální počet osob pro registraci. Pokud si sháníte bydlení v NL a chcete se registrovat jako rezident, tak se nezapomeňte zajímat o to, zda je na uvedené adrese možnost registrace na adrese. Zejména, pokud se jedná o sdílené bydlení.
Své BSN dostanete buď na počkání a nebo nejpozději do 4 týdnů od registrace.
Zajímá Vás, zda jde BSN vyřídit i na dálku ze zahraničí?
V dnešní tzv. on-line době Vás možná zajímá, zda jde BSN zařídit ještě před Vaším odjezdem do Nizozemí.
On-line možnost zde zatím není, ale korespondenčně by se přidělení BSN mělo dát zařídit.
Obecné pokyny správce daně k podání písemné žádosti jsou: Dopis musí obsahovat –
– Podepsanou žádost o BSN (PDF)
– Kopii platného dokladu totožnosti (Občanský průkaz nebo cestovní pas)
– Potvrzení o pobytu v místě aktuálního trvalého pobytu (+ překlad do holandštiny, angličtiny nebo němčiny)
– Důvod Vaší žádosti o BSN.
Dopis odešlete na adresu:
Belastingdienst/kantoor Buitenland/klantregistratie
Kloosterweg 22
Postbus 2892
6401 DJ Heerlen
Nederland
Myslím, že není třeba zmiňovat, že je vhodné tento dopis s úředními dokumenty odeslat tak, abyste měli minimálně možnost sledování zásilky a měli přehled o tom, zda byla zásilka doručena a znali datum doručení zásilky.
Co dělat při stěhování na jinou adresu v NL nebo zpět do ČR.
Své případné přestěhování na jinou adresu v NL musíte oznámit na Gemeente do čtyř týdnů před stěhováním nebo nejpozději do pěti dnů po přestěhování.
Za pozdní přehlášení adresy pobytu může Gemeente uložit pokutu do výše 325 EUR.
Pokud se na Gemeente odhlásíte z důvodu stěhování zpět do ČR, úřad Vás automaticky přehodí do evidence nerezidentů (RNI). Nezapomeňte při této příležitosti nahlásit novou korespondenční adresu v ČR, aby bylo možno Vás kontaktovat při dořešování různých záležitostí v návaznosti na Váš pobyt v NL. Pokud jste zapomněli svou korespondenční adresu nahlásit a nebo se adresa změnila, můžete změnu adresy nahlásit on-line – zde. K on-line nahlášení změny je však potřeba vlastnit DigiD, stejně jako ke všem on-line úředním věcem v Nizozemí.
NEWSLETTER ZDARMA
Zde se můžete přihlásit k odběru mého Newsletteru.
Děkuji Vám za odeslání přihlášky.
K dokončení registrace odběru mého newsletteru je potřeba udělat ještě jeden krok.
Podívejte se prosím do své e-mailové schránky.
V.A.Eliška
Pokud uvítáte mou pomoc s Vaší administrativou, financemi,
zákaznickým servisem .......
Brzy se Vám ozvu a pustíme se do práce.