Co je DigiD.

DigiD je nástroj pro elektronickou identifikaci v Nizozemí.

Stejně jako se Česká republika snaží ulevit svým občanům od běhání po úřadech a čekání ve frontách. Své státní správě se snaží ulevit od zajišťování dostatečné kapacity úředníků na podatelnách a přepážkách, tak ani v Nizozemí tomu není jinak. V obou zemích jsou již zavedeny prostředky elektronické identifikace občana.

Kdo jste zvyklý v České republice používat Datovou schránku nebo E-identitu nebo Bankovní identitu atd., tak si budete s DigiD rozumět.

Využijete ho například při podávání svého daňového přiznání, při žádostech o různé státní finanční příspěvky, při zakládání svého podnikání a plnění povinností v průběhu podnikání atd.

Do každého on-line formuláře Nizozemské státní správy se nejprve přihlásíte přes své DigiD, následně jej vyplníte a nakonec potvrdíte pravdivost uvedených údajů a odešlete. Tedy žádné objednávání se na úřad, braní si v práci volno kvůli úředním záležitostem a cestování po úřadech ….

Přes své DigiD můžete také udělit povolení další osobě, aby za Vás on-line vyřídila nějakou úřední záležitost a nebo naopak můžete od druhé osoby přijmout pověření, abyste za ni nějakou tu úřední záležitost vyřídili. Své přihlašovací údaje do DigiD byste neměli nikomu sdělovat. Proto je v Nizozemí umožněno, schválit povolení – autorizaci třetí osobě, která Vaši záležitost vyřídí a následně odešle pře své DigiD. 

Kde a jak zažádat o DigiD

O svůj přístup do DigiD zažádáte jak jinak než elektronicky a to na stránkách – www.digid.nl

Abyste získali svůj přístup do DigiD, je potřeba ověřit Vaši totožnost. Existuje odlišný způsob ověření pro ty, kteří mají registraci na Gemeente na Nizozemské adrese a pro ty, kteří nemají registraci na nizozemské adrese. Tedy mají v registru nerezidentů evidovánu jen zahraniční adresu. 

MÁM REGISTRACI NA NL ADRESE – Pokud máte v NL registraci na adrese, stačí když o své DigiD zažádáte – zde. Na tuto registrovanou adresu Vám přijde aktivační kód, kterým aktivujete svůj účet na DigiD (zde). Nezapomeňte si uschovat přihlašovací jméno a heslo, které jste si zvolili při žádosti o DigiD.

NEMÁM REGISTRACI NA NL ADRESE – Pokud v Nizozemí nemáte registraci na adrese, o své DigiD zažádejte – zde. V tomto případě Vám první kód přijde formou SMS nebo E-mailu. Aby došlo k ověření Vaší identity a dostali jste se tak k aktivačnímu kódu, je potřeba se objednat na jednu ze speciálních poboček v Nizozemí (zde) nebo v zahraničí (zde) a nebo se objednat na videohovor (zde), při kterém sdělíte Vaše BSN, heslo z SMS nebo E-mailu, úředník s Vámi ověří doklad totožnosti, který jste vyplnili v žádosti a sdělí Vám aktivační kód. Za použití přihlašovacího jména a hesla, které jste si zvolili při žádosti o DigiD + aktivačního kódu, definitivně zprovozníte svůj účet na DigiD (zde)

Díky možnosti videohovoru, tak můžete své DigiD získat i v době, kdy už nepobýváte na území Nizozemí a rozhodli jste se zpětně podat daňové přiznání nebo zažádat o důchod.

V.A.E.

Pokud uvítáte mou pomoc s Vaší administrativou, financemi, sociálními sítěmi nebo webovými stránkami, jsem tu pro Vás.

Brzy se Vám ozvu a pustíme se do práce.