Obohatili jste svůj finanční rozpočet prací v Německu?
Za předpokladu, že jste měli několik měsíců v roce finanční příjem ze zaměstnání v České republice a několik měsíců finanční příjem ze zaměstnání v Německu, budete muset podat na Finančním úřadě v ČR Daňové přiznání a přiznat všechny své celosvětové příjmy.
V první řadě je potřeba posoudit daňové rezidentství.
Česká republika považuje většinou za svého daňového rezidenta občana, který na území ČR pobýval alespoň 183 dní v roce a má zde středisko svých osobních a životních zájmů.
V Německu platí obdobné pravidlo. Pokud jste tam pracovali více jak 6 měsíců v roce a máte tam středisko svých osobních a životních zájmů, budou Vás považovat za německého daňového rezidenta.
V zemi, kde jste daňovým rezidentem, budete danit všechny své celosvětové příjmy a budete moci uplatit slevy dani, které tato země poskytuje všem svým občanům, za předpokladu splnění stanovených podmínek.
V zemi, pro kterou jste daňovým NErezidentem, budete danit jen příjmy pocházející z této země a nebudete moci uplatnit slevy na dani dané země.
V případě podání Daňového přiznání v ČR se používá pro výdělky, které již byly zdaněny v Německu, metoda Vynětí (s výhradou progrese), která je ujednána ve Smlouvě o zamezení dvojího zdanění.
Nemusíte se tak bát, že byste z výdělků v Německu museli odvádět daň z příjmu 2x.
Pokud se Vás toto téma aktuálně týká a nevíte si rady, neváhejte mě kontaktovat.
Vaše Eliška
Pokud uvítáte mou pomoc s Vaší administrativou, ,,účetnictvím", sociálními sítěmi nebo webovými stránkami, jsem tu pro Vás
Brzy se Vám ozvu a pustíme se do práce.