Bojíte se začít podnikat? A proč vlastně? Pojďme se spolu postupně podívat na základy a rozpustit toho pomyslného strašáka ve Vaší hlavě.
Každý může někoho něčím obohatit nebo potěšit. A čím? No přece svými službami, výrobky, koučinkem nebo kurzem atp. Nikdo neumí všechno a hlavně, nikdo nemá čas a možnost všechno umět, znát a stihnout … i když by občas někdo chtěl.
Nemáte s podnikáním zkušenosti? To přece na začátku neměl žádný podnikatel. Je to jako se vším. Pokud něco nezkusím a nebudu se tomu věnovat, nemůžu v tom mít žádné zkušenosti. Čas neuvěřitelně běží a proto, pokud máte už nějakou tu dobu v hlavě nápad a v srdci touhu……Neztrácejte čas. Zkuste to.
Nejjednodušší je samozřejmě začínat s podnikáním tak zvaně na vedlejší činnost. A na vedlejší činnost podnikáte v případě, že jste např. na rodičovské dovolené, pobíráte některý stupeň invalidního důchodu, máte status studenta a nebo pracujete jako zaměstnanec na Pracovní smlouvu, Dohodu o pracovní činnosti nad 3 499,- za měsíc nebo Dohodu o provedení práce nad 10 tis. korun za měsíc.
To slovo ,,nejjednodušší“ je v tomto případě myšleno z finančního hlediska. A proč? Protože máte pro začátek ,,jistý“ alespoň nějaký pravidelný příjem a nemusíte se starat o povinné minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění jako to má OSVČ na hlavní činnost.
Jako osoba samostatně výdělečně činná či freelancer na vedlejší činnost nemáte povinnost platit měsíční zálohy na zdravotní pojištění, protože minimální zálohy Vám již odcházejí buď z Vašeho pracovního poměru a nebo je za Vás hradí stát. Dle Vaší aktuální situace. Vy následně po skončení roku podáte Přiznání k dani z příjmů a Přehled příjmů na Vaší zdravotní pojišťovnu. A doplatek zdravotního pojištění zaplatíte jednorázově dle Vašich skutečně dosažených příjmů. Pokud Vás zajímá, jak si za rok 2022 předběžně spočítáte doplatek na zdravotní pojištění, tak si připravte kalkulačku.
Vaše celkové Příjmy z podnikání – skutečné výdaje nebo výdaje procentem z příjmů = Zisk. Zisk / 2 = Vyměřovací základ. A následně vypočítejte 13,5% z vyměřovacího základu. A máte doplatek na zdravotní pojištění.
A pak tu máme také sociální pojištění. Pokud máte výše zmíněné varianty pracovního poměru, odchází odvody sociálního pojištění přímo od Vašeho zaměstnavatele. Co se týče doplatku sociálního pojištění z Vašeho podnikání, jsou dvě možnosti. Hraje zde totiž důležitou roli stanovená hranice zisku pro aktuální rok. Pro rok 2022 je stanovena hranice 93 387,-. Pokud se vejdete se svými příjmy z podnikání za celých 12 měsíců roku 2022 do tohoto limitu, tak sice máte povinnost odevzdat Přehled příjmů pro Českou správu sociálního zabezpečení, ale výše Vašeho odvodu na sociální pojištění bude 0,-. Pokud tento limit překročíte, je postup výpočtu odvodu stejný jako u výpočtu doplatku na zdravotní pojištění. S tím rozdílem, že na závěr vypočtete 29,2%.
Tak co na to říkáte? Je to složité? Já myslím, že ne. A pokud není účetnictví nic pro Vás, jsem tu pro Vás přece já.
Virtuální asistentka Eliška
Nebojte se podnikání.
Pokud uvítáte mou pomoc s Vaší administrativou, ,,účetnictvím", sociálními sítěmi nebo webovými stránkami, jsem tu pro Vás
Brzy se Vám ozvu a pustíme se do práce.